سیـمـای جلگــــه ( هـــرند )
اخبار و اطلاعات منطقه جلگْْْْْْه (هــــرند ) محمد محمـــودي هرندی 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

امسال سال چه حيواني است ؟

مردم ايران باستــان براي هرســال نام حيواني را انتخاب كرده بودند. اين اســـامي به تعداد ماه هاي سال ( 12 )  و به ترتيب عبارتند از: موش ، گاو ، پلنگ ، خرگوش ، نهنگ ، مار ، اسب ، گوسفند ، ميمون ، مرغ ، سگ و خوك . 

هر سال به ترتيب به نام حيواني نامگذاري مي شود ، شاعری به نام « فرالاوی » شعر زیبایی گفته نخستین باردر كتاب « نصاب الصبیان » ابونصر فراهانی چاپ شد :

موش و بقـر و پلنگ و خرگـوش شمار 

زين چار چو بگـذري نهنـگ آيـد و مـار

آنگاه به اسب و گوسفند است حساب

حمدونه و مرغ و سگ و خوك ، آخر كار

براي تشخيص اين كه هر سال با كدام يك از اين نام ها مطابقت دارد ، سال خورشيدي مثلاً (1390 )  را منهاي  6  كنيد ، جواب مي شود ( 1384 ) حالا ارقام عدد 1384  را كه عبارتند از  1 ، 3 ، 8 ، 4  را با يكديگر جمع كنيد ، مي شــود  ( 16 ) ، شما 16 را تقسيــــم بر  12 كنيد ، مي شود 1 و باقيمـــانده ي آن مي شود (( 4  ))   ، حالا شما عدد باقيمانده يعني 4 را بدين شكل اعمال كنيد كه ، ازموش شروع كنيد و به ترتيب بشماريد ، به نام حيواني كه مي رسيد ، آن سال به نام همان حيوان است .

توجه داشته باشد كه هميشه عدد باقيمانده كمتر از 12 مي شود .

4 = باقيمانده  1  = 12  * 16  16 = 4 + 8 + 3 +1  1384  =  6 -1390

شما هم از موش شروع كنيد و 4 حيوان به جلو برويد ، مي بينيد كه به خرگوش رسيديد  ، نتيجه مي گيريم كه امسال ( 1390 ) سال  « خرگوش »  است .

محمــد محمــــودي هــــرندي

خبرنگـــار صدا و سيمـــــا و مطبـــــوعات

5536  216  0913

[ شنبه ۲۸ اسفند۱۳۸۹ ] [ 6:56 ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این جانب محمــــد محمـــــودی هـــــرندی با توجه به قانون بازنشستگی پیش از موعد و با بیست و شش سال سابقه ی معلمی ، درمهرماه سال هشتــــاد و هشت به افتخـــــــار بازنشستگی نایل شــــدم .
از سال 1365 تاكنون ، بیش از 29 سال است که درکنار شغل شریف معلمی به عنوان خبرنگــارو نماینده ی خبر صـــدا و سیمــا مرکز اصفهان در هرند و منطقه ی جلگه و برخی جراید از جمله موسسه ی کیهــان . روزنامــه ی ایران . روزنامه ی اصفهـــان زیبــــا . روزنامه ی اطـــلاعات . روزنامه ی اصفهــــان امروز . روزنامه ی نصف جهان . روزنامه ی نسل فردا ، رسالت و چندین سایت و خبرگزاری فعالیت و همکاری نزدیک دارم .
اطلاعات 16 مجموعه کتاب را آماده چاپ کرده ام که از آن جمله می توان به اطلاعات شهر هرند در کلیه ی زمینه ها ، اطلاعات شهرها و روستاهای منطقه اشاره کرد .
اطلاعات شهر هرند در قالب ؛ سیمای هرند ، شامل :علمای دینی و شخصیت های عهد قدیم و جدید:
كتــاب علمــــا ، شخصیت ها و مشاهیرعهد قدیم و جدید ( 140 صفحه ) که شامل زندگینامه و آثار آنهاست که از آن جمله ؛ آپسا ، وزیر دوران اردشیر بابکان در دوره ی ساسانی ، آیت الله محی الدین فاضل هرندی ، نماینده مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ، دکتر محمدحسین صفار هرندی ، وزیر ارشاد دولت نهم و دهم و بسیاری از شخصیت های دیگر و علمای به نام ...
کتاب انقــلاب و جنگ و معرفی 74 شهید سرافراز شهرهرنداز جمله سرداران شهید رضا صفار هرندی ، شهید علی اکبر آقابابایی هرندی و شهید مرتضی امینی هرندی )) ، به همراه خاطرات شهدا و پدر و مادر شهید و خواهر و برادر شهید . همرزمان شهید و . . . ، این کتاب نیز در بیش از 600 صفحه A4 جمع آوری شده است .كتاب وزین و اطلاعات نحوه ی سوگواری و عزاداری مردم شهر هرند در ماههای محرم و صفر و ایام فاطمیه ، كه زبانزد خاص و عام است و حتی فراتر از استان برای مردم ایران شناخته شده است و بسیاری از علمای دینی شهر هرند را حسینیه ی ایران قلمداد کرده و می کنند که بسیار جای افتخار دارد ، این اطلاعات همراه با عکس های زیبا در 230 صفحه آماده چاپ است .کتابی تحت عنوان بقاع متبرکه منطقه که به معرفی اماکن مذهبی از جمله امامزاده اسحاق شهر هرند ، شاهزاده حیدر شهر هرند ، سید محمد تالجرد اژیه ، امامزاده عبدالواحد روستای شاتور ، امامزاده عبدالواحد روستای قهی ، امامزاده ابراهیم روستای خویا و سید محمدسنوچی و سید محمد سیریان می پردازد .کتابی تحت عنوان « حوزه و دانشگاه » که به معرفی حوزه علمیه امام هادی علیه السلام شهر هرند و سه مرکز دانشگاهی از جمله ؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر هرند ، دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد شهر هرند و دانشگاه پیام نور و مرکز فنی و حرفه ای از بدو تاسیس تاکنون و رشته های تحصیلی و کلیه ی اطلاعات این سه مرکز علمی اشاره دارد .معرفی شهر هرند ازطریق شعرکه در 2332 بیت سروده شده است و به تمامی نكات ریز و درشت و سنت ها و آداب و رسوم شهر مربوط می شود . ابیات شعری هرند از داشته های هرند و توسط این بنده ی حقیر « محمد محمودی هرندی » و به صورت توصیفی آماده شده است .
این ابیات که 2332 بیت است ، داشته های شهر از جمله :
موقعیّت جغرافیایی ، جمعیّت ، دین ، نژاد و زبان ، راههای مواصلاتی ، جهت وزش باد ، بلایای طبیعی ، پوشش مردم ، محله های هرند ، روابط با همسایگان ، شهردار و شورا و بخشداری ، ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی ، آفرینش ، مردم شناسی ، توصیه و سفارش كه برگرفته از معانی قرآن است ، مشاغل عهد قیم و جدید ، مساجد و تکایا ، سوگواری ها و عزاداریها ، سنت ها و آداب و رسوم ، ابنیه ی تاریخی ، خیّرین ، علماء دینی و شخصیت ها ، اعیاد اسلامی و ملی ، مهاجرت فرصتی و مهاجرت پذیری و تعلیم و تربیت ، سفر و مسافرت و سفر معنوی حج ، ازدواج ، جشن ها ، چهارفصل در هرند ، عیدنوروز ، شهید ، خیّرین ، طوایف و فامیل های ساکن در شهر هرند ، کشاورزی و دامداری ، گونه های جانوری ، گونه های گیاهی ، خوراکی ها و غذاهای سنتی ، مرگ و میر ، رژیم پهلوی و نظام جمهوری اسلامی ایران ، دعا و نیایش و . . . . سروده شده است كه امیدوارم در شرایط مناسب بتوانم آن را در اختیار علاقه مندان به شهر و دیارم قرار دهم .
اشعاری نیز درخصوص پدر ، مادر ، جنگ و شهداء ، اعتیاد ، معلم ، زندگی ، بهشت و جهنم و چندین رباعی متفرقه و . . .کتاب تاریخ هرند و معرفی ابنیه ی تاریخی و میراثی هرند . . . شامل ؛ امامزاده لازم التعظیم حضرت اسحاق ، شاهزاده حیدر ، مساجد جمعه ، ٰ امام خمینی ، ٰ مسجد سادات با قدمت بالای 1100 سال ، چهار باب آب انبار ، خانه های قدیمی ، بازار شهر ، چهارکوچه ، قنوات ، یخچال سنتی و خانه ی دكتر وحید . خانه ی فصیحی ها . خانه ی خاكسار . خانه ی صباغی ها و . . . و تعدادی از برج و باروهای قدیم در شهر .
تاریخ هرند شامل مهاجرت های مردم هرند به نقاط دیگر ایران از جمله : یزد ، کرمان ، بم ، رفسنجان ، گرگان ، رشت و شمال کشور ، قم ، اهواز و شیراز و آباده شیراز ، خدمات عمرانی آنها از جمله آب انبارها ، کاروانسراها ، مساجد ، سینما ، ترمینال مسافربریی ، باغ موزه هرندی کرمان ، کاروانسرای ارجنان ، مراکز مذهبی و عام المنفعه و چهار قضیه ی تاریخی و روابط شهر هرند با برخی از نقاط ایران ، همراه با معرفی بناهای تاریخی و كهن که متاسفانه به علت عدم مدیریت توانمند در سالهای بعد از انقلاب اسلامی و به بهانه ی تجدد و رشد و توسعه ی شهر ، یکی پس از دیگری تخریب و خانه های امروزی جای آنها را گرفت .کتاب وزین تحت عنوان « سیمـــای جلگــــــه » که به معرفی شهرهای هرند به عنوان مرکز منطقه ی جلگه که البته به اختصار ، شهر اژیه و 26 روستای منطقه و مکان ها و مزارع مسکونی و غیرمسکونی و چند و چندین قلعه ی باستانی در منطقه می پردازد که شامل کلیه ی اطلاعات روستا از جمله کشاورزی ، کاشت ، داشت ، برداشت ، دامپروری و مشاغل خانگی و . . . می شود .این اطلاعات نیز در 620 صفحه A4 جمع آوری و تهیه شده است.معرفی « روستای باستانی قهی » به عنوان قدیمی ترین و باستانی ترین روستای منطقه ی جلگه که خوشبختانه مسئولین و اهالی روستا بسیاری از بنهای تاریخی خود را حفظ و حراست کرده اند و هم اکنون این روستا به عنوان روستای باستانی مطرح است . این روستا بالاتر از 80 اثر ثبت شده دارد که همراه با عکس و اطلاعات ، آماده چاپ و انتشار است .بقاع متبرکه ی منطقه ی جلگه شامل : امامزاده اسحاق علیه السلام شهر هرند ، شاهزاده حیدر شهر هرند ، سید محمد تالجرد اژیه ، امامزاده عبدالواحد روستای قهی ، امامزاده عبدالعزیز شاتور ، امامزاده ابراهیم خویا ، سید محمد سنوچی و روستای سیریان ( هشت بقعه ی متبرکه بخش جلگه )کتابی تحت عنوان « مسجــــــــــد روح الله » ، واقع در خیابان تالار ، آماده ی چاپ شده است . در این کتاب ؛ مساجد بزرگ اسلامی از جمله مسجد الحرام . مسجد النبی . مسجد كوفه . مساجد بزرگی كه در پنج قاره جهان وجود دارد . مسجد شیعیان عربستان در حاشیه ی شهر مدینه (( خوشحالم كه سفری به خانه خدا داشتم و عكس هایی نیز از خانه ی خدا . مسجد النبی و .... دارم . 99
این مسجد در طول سی سال و با استفاده از توانمندی های استادمعمارحاج علی حقیقت زاده ( بدون دریافت مزد ) و اهدای زمین توسط حاج احمد آذرانی و تلاش های میرزا حسین جعفری جبلی ساخته شد . ( برای هر سه نفرطلب مغفرت و آمرزش دارم . روحشان شاد باد . )تاریخچه و شرح وظایف ادارات ، نهادها و ارگان های انقلاب اسلامی منطقه و شهر هرند به همراه عکس های قشنگ و زیبا از بدو تاسیس .معرفی شهرک صنعتی هرند و فعالیت های شرکت های شهرک و صنایع و مشاغل ( مسگری ، آهنگری و صنعت ریسندگی عهدقدیم )معرفی غذاهای سنتی به همراه دستور پخت آن که می تواند در بخشی از اطلاعات یکی از کتاب های فوق معرفی شود .
اخیراً نیز کتاب « شهر اژیه » آماده چاپ شده است که متاسفانه به عللی ( ........... ) ، مسئولین شهر جهت چاپ و انتشار آن هیچ گونه اقدام عملی صورت نداده اند .کتابی تحت عنوان « روستای شاهتور » نیز مجزا آماده شده است که حدود یکصد صفحه می باشد .امیدوارم این چند مجموعه کتاب با توکل به خدا و کمک فرهنگ دوستان در آینده ی نزدیک به چاپ برسد . به امید اینكه در حیات خود برای جامعه ام مفید واقع شوم .اینجانب در حال حاضر به شغل فیلمبرداری و عکاسی مشغول هستم که البته برای این کار هم مجوز دارم . به امید موفقیت شما دوستان عزیز .کسانی که علاقه مند هستند به هر شکل ممکن برای چاپ کتابها کمک و مساعدت نمایند ، خواهشمند است با تلفن مندرج در وبلاگ ( 09132165536 ) یا تلفن ثابت 46403322 ( 031 ) و 46403123 تماس بگیرند . ممنون و متشکر

**************
**************

و اما سخنی کوتاه در مورد شهر هرند :
هرند شهری است کوچک درحاشیه ی کویر مرکزی ایران که مردم جهان آن را به بزرگی باورش دارندو از آن به نیکی یاد می کنند ، مردمش ولایتمدار و پیرو شیعه ی اثنی عشری هستند . دین باوری و ولایتمداری مردمش را به دارالمومنین شهره کرده است . این شهر دارای سه محله به نام های : جول آباد ، دربه و کشته ( شهیدیان ) است . نام جول آباد الهام گرفته از شغل مردم این است که بیشتر در ایام به کار ریسندگی و بافندگی اشتغال داشتند . نام محله ی دربه بر گرفته از یکی از دروازه های شهر است و الهام از دربند ، دربستن و نگهبانی دارد و نام محله ی کشته به دلیل لو رفتن محل حضرت اسحاق و کشته شدن آن حضرت به دست عمال المقتدربالله ، حاکم اصفهان دارد . این شهر مدفن حضرت اسحاق بن موسی بن جعفر علیه السلام و شاهزاده حیدر از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام است .نکته ای حایز اهمیّت اینکه متاسفانه بسیاری از ابنیه ی تاریخی شهر در دهه ی اول انقلاب اسلامی ، دهه ی 1360 و بعد از آن به علت عدم مدیریت افراد بومی و مسئولین شهر به بهانه ی زندگی مدرن و تجدد تخریب و خانه هایی با مصالح امروزی جایگزین شد و امروزه تنها بیست اثر تاریخی در این شهر به چشم می خورد که به ثبت ملی رسیده است که از آن جمله می توان به امامزاده اسحاق علیه السلام ، شاهزاده حیدر علیه السلام ، مسجد جامع ، مساجد امام خمینی و مسجد سادات ، چهارکوچه ، چهارباب آب انبار ، بازار ، یخچال سنتی ، 17 رشته قنات ، خانه ی قدیمی خاکسار ، خانه ی صباغی ها ، چندین برج کبوتر در اطراف شهر و . . . اشاره کرد .شهر هرند دارای ظرفیت و پتانسیل های زیادی است تا جایی که وزارت کشور در سال 1373 این شهرا که جزو شهرهای پر جمعیت شرق اصفهان است را به عنوان مرکز منطقه ی جلگه انتخاب نمود ، بافت شهری زیبا و شکیل و خیابان های متعدد ، پارک های تفریحی متعدد و فضای زیبا که به منظور آسایش و استراحت مردم شهر در گوشه و کنار شهر ایجاد شده است ،این شهر دارای سه مرکز دانشگاهی به نام های : دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور است . در این سه مرکز دانشگاهی بیش از 3200 نفر از دانشجویان در رشته های مختلف به تحصیل علوم و فنون مشغول هستند .حوزه ی علمیه ی امام هادی علیه السلام نیز در سالهای قبل توسط خیرالحاج ، حاج محمد امینی هرندی و پسران ساخته شد و هم اکنون پذیرای دانشجویان طلبه است که از اقصی نقاط کشور و به خصوص از مناطق شرقی جهت آموختن درس طلبگی به این مکان عزیمت می کنند. در حال حاضر بیش از 180 دانشجوی طلبه در حوزه ی علمیه ی امام هادی به تحصیل علم و دانش مشغول هستند . این تعداد روزی از مروجین دینی و ترویج کنندگان اسلام ناب محمدی هستند و شاید تعدادی نیز به خارج از کشور اعزام شوند تا بیداری اسلامی و گرایش به دین اسلام بیشتر و بهتر شکل گیرد.اقتصاد روان این شهر وابسته به ناوگان حمل و نقل برون شهری و درون شهری است . این شهر دارای بیش از یکهزار دستگاه کامیون و کامیونت و تریلر است که در ناوگان حمل و نقل کشور فعالیت دارند . اکثر خانواده های هرندی از طریق کامیونداری یا شغل های وابسته به آن امرار معاش می کنند .شهرهرند ، شهری است جوان که اکثر جمعیت آن را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند . بیش ازدو هزار نفر دانش آموز درمقاطع مختلف تحصیلی این شهر به آموختن علم ودانش و فنون اسلامی مشغولند . شهری است فرهنگی که اکثر قریب به اتفاق جمعیت آن را افراد تحصیل کرده و باسواد تشکیل می دهند .این شهر در زمان انقلاب از پیشتازان مبارزه با رژیم ستمشاهی پهلوی بود به طوری که بیشترین تظاهرات و راهپیمایی های آن دوره در هرند بر علیه رژیم صورت می گرفت . سردار رضا صفار هرندی ازفعالان گروه هیئت موتلفه ی اسلامی در سال های 40 تا 44 بود . وی با گروه محمد بخارایی ، صادق امانی ، مرتضی نیک نژاد موفق به ترور حسنعلی منصور از سرسپردگان شاه شدند ، کسی که لایحه ی کاپیتولاسیون را برای تصویب به مجلس برد و موفق به رای اعتماد نمایندگان مجلس شاه شد . این گروه موفق به ترور منصور شدند ولی خود نیز شهادت در راه خدا را با دل و جان پذیرا شدند . رضا صفار هرندی در سحرگاه 26 خرداد سال 1344 ، پس از دادگاه فرمایشی شاه ، به شهادت رسید و روح بلندش به سوی ملکوت پرکشید . روحش شاددرزمستان سال 1357 جمعیت زیادی از مردم شهر هرند ، سوار بر کامیون ها ی خود شدند و راهپیمایی عظیمی در کوهپایه به راه انداختند و موفق شدند پاسگاه این شهر را تسخیر و مجسمه ی شاه و تاج شاهی را از بام پاسگاه به زیر بکشند .در جریان انقلاب و در تاریخ چهارم آبان ماه سال 1357 حاج حیدر هادیزاده هرندی در خیابان نشاط اصفهان به اتفاق تنی چند از تظاهرکنندگان و معترضان به رژیم به درجه ی رفیع شهادت نایل شد .این شهر در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی 71 شهید تقدیم کرد و در جریان شهدای مکه نیز یک شهید ، و در جریان بمباران های شهرهای ایران اسلامی کودک خردسال 6 ماهه ی هرندی به نام فاطمه السادات حسینی هرندی در قم به شهادت رسید . به این ترتیب و در جریان یاری رسانیدن به انقلاب اسلامی 74 شهید تقدیم انقلاب کرد که از آن جمله می توان سرداران شهید : رضا صفار هرندی ، حاج اکبر آقابابایی و مرتضی امینی را نام برد .سلامت و تندرست باشیدو در کنار خانواده به شادی و شادکامی زندگی کنید . ان شاء الله . قربان شما . ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید که سخت بدان نیازمندیم« سیمـای هـرند » و « سیمـای جلگـه » کاملا شخصی است و متعلـق به هیچ سازمان ، نهاد و ارگانی نیست و به نظر و خواست شخصی ، به منظوراطلاع رسانی درفضای مجـــازی ایجـــاد شده است و اطلاعات وبلاگ نیز طبـــق نظر و رای مدیریت وبلاگ « محمـــد محمــــودی هرندی » درج می شود و می تواند جنبه ی شخصی هم داشته باشد .با ایجاد دو وبلاگ شخصی (( سیمای هرند )) و (( سیمای جلگه )) در فضای مجازی قصد دارم شهر و دیارم را به مردم جهان معرفی کنم و تصور بنده اینست که تا حد زیادی موفق به این امر مهم شده ام زیرا خوانندگان وبلاگ از كشورها و قاره های مختلف در وبلاگ نظر می دهند و درخواست هایی دارند که بنده به نظرات آنها احترام می گذارم و تا جایی كه برایم امكان داشته باشد ، پیگیر خواهم بود و این امر را وظیفه ی خود می دانم .وبلاگ سیمـــــای هــــــرند در هشتمین روز از خرداد ماه سال 1387 درفضای مجازی و سایت بلاگفا ایجاد شده است . امیدوارم بتوانم با درج به موقع اخبار و اطلاعات و رویدادهای مهم منطقه در جهت اطلاع رسانی گام موثری بردارم . شما دوست عزیز نیز می توانید با ارائه ی پیشنهاد سازنده و قابل اجرا ، ما را در جهت هر چه بهتر شدن آن یاری رسانید .
دوستان عزیز می توانند عکس های قدیمی و خانوادگی که منع قانونی نداشته باشد را از طریق وبلاگ به اشتراک بگذارند.
شماره موبایل

5536 216 0913

031
46403123
46403322
امکانات وب