سیـمـای جلگــــه ( هـــرند )
اخبار و اطلاعات منطقه جلگْْْْْْه (هــــرند ) محمد محمـــودي هرندی
لینک دوستان

امسال سال چه حيواني است ؟

مردم ايران باستــان براي هرســال نام حيواني را انتخاب كرده بودند. اين اســـامي به تعداد ماه هاي سال ( 12 )  و به ترتيب عبارتند از: موش ، گاو ، پلنگ ، خرگوش ، نهنگ ، مار ، اسب ، گوسفند ، ميمون ، مرغ ، سگ و خوك . 

هر سال به ترتيب به نام حيواني نامگذاري مي شود ، شاعری به نام « فرالاوی » شعر زیبایی گفته نخستین باردر كتاب « نصاب الصبیان » ابونصر فراهانی چاپ شد :

موش و بقـر و پلنگ و خرگـوش شمار 

زين چار چو بگـذري نهنـگ آيـد و مـار

آنگاه به اسب و گوسفند است حساب

حمدونه و مرغ و سگ و خوك ، آخر كار

براي تشخيص اين كه هر سال با كدام يك از اين نام ها مطابقت دارد ، سال خورشيدي مثلاً (1390 )  را منهاي  6  كنيد ، جواب مي شود ( 1384 ) حالا ارقام عدد 1384  را كه عبارتند از  1 ، 3 ، 8 ، 4  را با يكديگر جمع كنيد ، مي شــود  ( 16 ) ، شما 16 را تقسيــــم بر  12 كنيد ، مي شود 1 و باقيمـــانده ي آن مي شود (( 4  ))   ، حالا شما عدد باقيمانده يعني 4 را بدين شكل اعمال كنيد كه ، ازموش شروع كنيد و به ترتيب بشماريد ، به نام حيواني كه مي رسيد ، آن سال به نام همان حيوان است .

توجه داشته باشد كه هميشه عدد باقيمانده كمتر از 12 مي شود .

4 = باقيمانده  1  = 12  * 16  16 = 4 + 8 + 3 +1  1384  =  6 -1390

شما هم از موش شروع كنيد و 4 حيوان به جلو برويد ، مي بينيد كه به خرگوش رسيديد  ، نتيجه مي گيريم كه امسال ( 1390 ) سال  « خرگوش »  است .

محمــد محمــــودي هــــرندي

خبرنگـــار صدا و سيمـــــا و مطبـــــوعات

5536  216  0913

[ شنبه ۲۸ اسفند۱۳۸۹ ] [ 6:56 ] [ محمـد محمودی خبرنگارصدا و سيما - مطبوعات ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این جانب محمد محمودی هرندی با بیست و شش سال سابقه ی معلمی در مهرماه سال هشتــــاد و هشت به افتخـــــــار بازنشستگی نایل شــــدم .
شماره موبايل 5536 216 0913
031
46403123
46403322
**************
از سال 1365 تاكنون ( بیش از 29 سال ) نيز در کنار شغل شریف معلمی به عنوان خبرنگــار صـــدا و سیمــا و برخی جراید از جمله موسسه ی کیهــان / روزنامــه ی ایران / روزنامه ی اصفهـــان زیبــــا / روزنامه ی اطـــلاعات / روزنامه ی اصفهــــان امروز / روزنامه ی نصف جهان / روزنامه ی نسل فردا ، رسالت و چندين سايت و خبرگزاري فعالیت دارم .
**************
از سال 1387 تاکنون دو وبلاگ شخصی (( سیمای هرند )) و (( سیمای جلگه )) را در فضای مجازی ایجاد کرده ام تا از این طریق بتوانم شهر و دیارم را به مردم جهان معرفی کنم و تصور بنده اینست که تا حد زیادی موفق به این امر مهم شده ام زیرا خوانندگان وبلاگ از كشورها و قاره های مختلف در وبلاگ نظر می دهند و درخواست هایی دارند که بنده به نظرات آنها احترام مي گذارم و تا جايي كه برايم امكان داشته باشد ، پيگير خواهم بود و اين امر را وظيفه ي خود مي دانم .
**************
اطلاعات چندين مجموعه کتاب را نیز تحت عناوین (( سیمـــای هرند )) ‘ (( سیمــای جلگـــــه )) و (( انقــلاب و جنگ و معرفی 74 شهید سرافراز شهرهرند )) ، (( معرفي مسجد اعظم روح الله )) ، (( معرفي روستاي قهي ، قديمي ترين روستاي منطقه ي جلگه )) ، ((اطلاعات شهر اژيه )) و چندين روستاي منطقه ي جلگه را گردآوری نموده ام .
**************
((سیمــــای هـــــرند )) شامل کلیه ی اطلاعات تاریخی - جغرافیایی - علما و بزرگان - مراسم های سنتی عزاداری محرم و صفر و ایام فاطمیه ، آداب و رسوم و در یک جمله همه چیـــز در مورد شهـــر هــــــرند همراه با عکـس های خوب و زیبــا و به یادماندنی است . این اطلاعات در بیش از 850 صفحه A4 تهیه و تنظیم شده است كه خود مي تواند چندين كتاب را شامل شود.
از جمله :
1 - كتاب وزين و اطلاعات نحوه ی سوگواري و عزاداری مردم شهر هرند كه زبانزد خاص و عام است و حتی فراتر از استان برای مردم ایران شناخته شده است و بسیاری از علمای دینی شهر هرند را حسینیه ی ایران قلمداد کرده و می کنند که بسیار جای افتخار دارد ، این اطلاعات همراه با عکس های زیبا در 230 صفحه آماده چاپ است


**************
2 - كتــاب علمــــا ، شخصيت ها و مشاهيرعهد قديم و جديد ( 140 صفحه ) که شامل زندگینامه و آثار آنهاست
**************
3 – کتاب « انقلاب و جنگ و معرفی و زندگينامه 74 شهيد انقلاب ، جنگ تحميلي و شهداي مكه » ، ازهرند به همراه خاطرات شهدا
و پدر و مادر شهيد و خواهر و برادر شهيد . همرزمان شهيد و . . . ، این کتاب نیز در بیش از 600 صفحه A4 جمع آوری شده است .
**************
4 - ابنيه ي مذهبي تاريخي و ميراثي هرند . . . ( امامزاده لازم التعظیم حضرت اسحاق ، شاهزاده حیدر ، مساجد جمعه ، ٰ امام خمینی ، ٰ مسجد سادات با قدمت بالای 1100 سال ، چهار باب آب انبار ، خانه های قدیمی ، بازار شهر ، چهارکوچه ، قنوات ، یخچال سنتی و خانه ي دكتر وحيد . خانه ي فصيحي ها . خانه ي خاكسار . خانه ي صباغي ها و . . . و تعدادی از برج و باروهای قدیم در شهر
**************
5 - معرفي شهر هرند از طريق شعر که در ١٣٧۵ بیت سروده شده است و به تمامي نكات ريز و درشت و سنت ها و آداب و رسوم شهر مربوط مي شود . ابيات شعري هرند از داشته هاي هرند به صورت توصيفي آماده شده است .
این ابیات که 1375 بیت است ، داشته های شهر از جمله :
موقعیّت جغرافیایی ، جمعیّت ، دین ، نژاد و زبان ، راههای مواصلاتی ، جهت وزش باد ، بلایای طبیعی ، پوشش مردم ، محله های هرند ، روابط با همسایگان ، شهردار و شورا و بخشداری ، ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی ، آفرينش ، مردم شناسی ، توصیه و سفارش كه برگرفته از معاني قرآن است ، مشاغل عهد قيم و جديد ، مساجد و تکایا ، سوگواری ها و عزاداریها ، سنت ها و آداب و رسوم ، ابنیه ی تاریخی ، خیّرین ، علماء دینی و شخصیت ها ، اعیاد اسلامی و ملی ، مهاجرت فرصتی و مهاجرت پذیری و تعلیم و تربیت ، سفر و مسافرت و سفر معنوی حج ، ازدواج ، جشن ها ، چهارفصل در هرند ، عیدنوروز ، شهید ، کشاورزی و دامداری ، گونه های جانوری ، گونه های گیاهی ، خوراکی ها و غذاهای سنتی ، مرگ و میر ، رژیم پهلوی و نظام جمهوری اسلامی ایران ، دعا و نیایش و . . . . سروده شده است كه اميدوارم در شرايط مناسب بتوانم آن را در اختيار علاقه مندان به شهر و ديارم قرار دهم .
اشعاري نيز درخصوص پدر ، مادر ، جنگ و شهداء ، اعتياد ، معلم ، زندگي ، بهشت و جهنم و چندين رباعي كه متفرقه
**************
6 – کتاب وزین تحت عنوان « سیمـــای جلگــــــه » که به معرفی شهرهای هرند به عنوان مرکز منطقه ی جلگه که البته به اختصار ، شهر اژیه و 26 روستای منطقه و مکان ها و مزارع مسکونی و غیرمسکونی و چند و چندین قلعه ی باستانی در منطقه می پردازد که شامل کلیه ی اطلاعات روستا از جمله کشاورزی ، کاشت ، داشت ، برداشت ، دامپروری و مشاغل خانگی و . . . می شود .این اطلاعات نیز در 620 صفحه A4 جمع آوری و تهیه شده است
7 - معرفي ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامي شهر هرند ( عهد قديم و جديد ) ، عکس های قشنگ و زیبا از بدو تاسیس .
8 - صنايع و مشاغل عهد قديم و جديد و . . . ( مسگری ، آهنگری و صنعت ریسندگی )
**************
9 – کشاورزی و معرفي مزارع و دامداري ( قديم و جديد )
**************

10 - تاريخ هرند شامل چهار قضیه ی تاریخی و روابط شهر هرند با برخی از نقاط ایران ، همراه با معرفي بناهاي تاريخي و كهن ( 120 صفحه ) که متاسفانه به علت عدم مدیریت توانمند در سالهای بعد از انقلاب اسلامی و به بهانه ی تجدد و رشد و توسعه ی شهر ، یکی پس از دیگری تخریب و خانه های امروزی جای آنها را گرفت .
**************
8 - معرفي بازيهاي و غذاهاي سنتي که می تواند در بخشی از اطلاعات یکی از کتاب های فوق معرفی شود .
**************
9 - اخیراً نیز کتاب « شهر اژیه » آماده چاپ شده است که متاسفانه به عللی ( ........... ) ، مسئولین شهر جهت چاپ و انتشار آن روی خوش نشان نمی دهند ، شاید به خاطر تعصبات محلی و . . .
**************
10 - معرفی « روستای باستانی قهی » به عنوان قدیمی ترین و باستانی ترین روستای منطقه ی جلگه که خوشبختانه مسئولین و اهالی روستا بسیاری از بنهای تاریخی خود را حفظ و حراست کرده اند و هم اکنون این روستا به عنوان روستای باستانی مطرح است .
این روستا بالاتر از 80 اثر ثبت شده دارد که همراه با عکس و اطلاعات ، آماده چاپ و انتشار است .
**************
11 - کتابی تحت عنوان « روستاي شاهتور » نیز مجزا آماده شده است که حدود یکصد صفحه می باشد .
12 – کتابی تحت عنوان « مسجــــــــــد روح الله » ( واقع در خیابان تالار ) ، آماده ی چاپ شده است . در این کتاب ؛ مساجد بزرگ اسلامي از جمله مسجد الحرام . مسجد النبي . مسجد كوفه . مساجد بزرگي كه در پنج قاره جهان وجود دارد . مسجد شيعيان عربستان در حاشيه ي شهر مدينه (( خوشحالم كه سفري به خانه خدا داشتم و عكس هايي نيز از خانه ي خدا . مسجد النبي و .... دارم . ))
این مسجد در طول سی سال و با استفاده از توانمندی های استادمعمارحاج علی حقیقت زاده ( بدون دریافت مزد ) و اهدای زمین توسط حاج احمد آذرانی و تلاش های میرزا حسین جعفری جبلی ساخته شد . ( برای هر سه نفرطلب مغفرت و آمرزش دارم . روحشان شاد باد . )
13 - کتابی تحت عنوان « حوزه و دانشگاه » که به معرفی حوزه علمیه امام هادی علیه السلام شهر هرند و سه مرکز دانشگاهی به نام های دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر هرند ، دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد شهر هرند و دانشگاه پیام نور از بدو تاسیس تاکنون و رشته های تحصیلی و کلیه ی اطلاعات این سه مرکز علمی اشاره دارد .
**************
**************
**************
امیدوارم این چند مجموعه کتاب با توکل به خدا و کمک فرهنگ دوستان در آینده ی نزدیک به چاپ برسد . به اميد اينكه در حيات خود براي جامعه ام مفيد واقع شوم .
**************
اینجانب در حال حاضر به شغل فیلمبرداری و عکاسی مشغول هستم که البته برای این کار هم مجوز دارم . به امید موفقیت شما دوستان عزیز .
**************
**************
کسانی که علاقه مند هستند به هر شکل ممکن برای چاپ کتابها کمک و مساعدت نمایند ، خواهشمند است با تلفن مندرج در وبلاگ ( 09132165536 ) یا تلفن ثابت 46403322 ( 031 ) و 46403123 تماس بگیرند . ممنون و متشکر
**************
**************
و اما سخنی کوتاه در مورد شهر هرند :
هرند شهری است کوچک درحاشیه ی کویر مرکزی ایران که مردم جهان آن را به بزرگی باورش دارندو از آن به نیکی یاد می کنند ، مردمش ولایتمدار و پیرو شیعه ی اثنی عشری هستند . دین باوری و ولایتمداری مردمش را به دارالمومنین شهره کرده است . این شهر دارای سه محله به نام های : جول آباد ، دربه و کشته ( شهیدیان ) است . نام جول آباد الهام گرفته از شغل مردم این است که بیشتر در ایام به کار ریسندگی و بافندگی اشتغال داشتند . نام محله ی دربه بر گرفته از یکی از دروازه های شهر است و الهام از دربند ، دربستن و نگهبانی دارد و نام محله ی کشته به دلیل لو رفتن محل حضرت اسحاق و کشته شدن آن حضرت به دست عمال المقتدربالله ، حاکم اصفهان دارد . این شهر مدفن حضرت اسحاق بن موسی بن جعفر علیه السلام و شاهزاده حیدر از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام است .
**************
**************
نکته ای حایز اهمیّت اینکه متاسفانه بسیاری از ابنیه ی تاریخی شهر در دهه ی اول انقلاب اسلامی ، دهه ی 1360 و بعد از آن به علت عدم مدیریت افراد بومی و مسئولین شهر به بهانه ی زندگی مدرن و تجدد تخریب و خانه هایی با مصالح امروزی جایگزین شد و امروزه تنها بیست اثر تاریخی در این شهر به چشم می خورد که به ثبت ملی رسیده است که از آن جمله می توان به امامزاده اسحاق علیه السلام ، شاهزاده حیدر علیه السلام ، مسجد جامع ، مساجد امام خمینی و مسجد سادات ، چهارکوچه ، چهارباب آب انبار ، بازار ، یخچال سنتی ، 17 رشته قنات ، خانه ی قدیمی خاکسار ، خانه ی صباغی ها ، چندین برج کبوتر در اطراف شهر و . . . اشاره کرد .
**************
**************
شهر هرند دارای ظرفیت و پتانسیل های زیادی است تا جایی که وزارت کشور در سال 1373 این شهرا که جزو شهرهای پر جمعیت شرق اصفهان است را به عنوان مرکز منطقه ی جلگه انتخاب نمود ، بافت شهری زیبا و شکیل و خیابان های متعدد ، پارک های تفریحی متعدد و فضای زیبا که به منظور آسایش و استراحت مردم شهر در گوشه و کنار شهر ایجاد شده است ،
**************
**************
این شهر دارای سه مرکز دانشگاهی به نام های : دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور است . در این سه مرکز دانشگاهی بیش از 3200 نفر از دانشجویان در رشته های مختلف به تحصیل علوم و فنون مشغول هستند .
**************
**************
حوزه ی علمیه ی امام هادی علیه السلام نیز در سالهای قبل توسط خیرالحاج ، حاج محمد امینی
هرندی و پسران ساخته شد و هم اکنون پذیرای دانشجویان طلبه است که از اقصی نقاط کشور و به خصوص از مناطق شرقی جهت آموختن درس طلبگی به این مکان عزیمت می کنند. در حال حاضر بیش از 180 دانشجوی طلبه در حوزه ی علمیه ی امام هادی به تحصیل علم و دانش مشغول هستند . این تعداد روزی از مروجین دینی و ترویج کنندگان اسلام ناب محمدی هستند و شاید تعدادی نیز به خارج از کشور اعزام شوند تا بیداری اسلامی و گرایش به دین اسلام بیشتر و بهتر شکل گیرد.
**************
**************
اقتصاد روان این شهر وابسته به ناوگان حمل و نقل برون شهری و درون شهری است . این شهر دارای بیش از یکهزار دستگاه کامیون و کامیونت و تریلر است که در ناوگان حمل و نقل کشور فعالیت دارند . اکثر خانواده های هرندی از طریق کامیونداری یا شغل های وابسته به آن امرار معاش می کنند .
**************
**************
شهرهرند ، شهری است جوان که اکثر جمعیت آن را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند . بیش ازدو هزار نفر دانش آموز درمقاطع مختلف تحصیلی این شهر به آموختن علم ودانش و فنون اسلامی مشغولند . شهری است فرهنگی که اکثر قریب به اتفاق جمعیت آن را افراد تحصیل کرده و باسواد تشکیل می دهند .
**************
**************
این شهر در زمان انقلاب از پیشتازان مبارزه با رژیم ستمشاهی پهلوی بود به طوری که بیشترین تظاهرات و راهپیمایی های آن دوره در هرند بر علیه رژیم صورت می گرفت . سردار رضا صفار هرندی ازفعالان گروه هیئت موتلفه ی اسلامی در سال های 40 تا 44 بود . وی با گروه محمد بخارایی ، صادق امانی ، مرتضی نیک نژاد موفق به ترور حسنعلی منصور از سرسپردگان شاه شدند ، کسی که لایحه ی کاپیتولاسیون را برای تصویب به مجلس برد و موفق به رای اعتماد نمایندگان مجلس شاه شد . این گروه موفق به ترور منصور شدند ولی خود نیز شهادت در راه خدا را با دل و جان پذیرا شدند . رضا صفار هرندی در سحرگاه 26 خرداد سال 1344 ، پس از دادگاه فرمایشی شاه ، به شهادت رسید و روح بلندش به سوی ملکوت پرکشید . روحش شاد
**************
**************
درزمستان سال 1357 جمعیت زیادی از مردم شهر هرند ، سوار بر کامیون ها ی خود شدند و راهپیمایی عظیمی در کوهپایه به راه انداختند و موفق شدند پاسگاه این شهر را تسخیر و مجسمه ی شاه و تاج شاهی را از بام پاسگاه به زیر بکشند .
**************
**************
در جریان انقلاب و در تاریخ چهارم آبان ماه سال 1357 حاج حیدر هادیزاده هرندی در خیابان نشاط اصفهان به اتفاق تنی چند از تظاهرکنندگان و معترضان به رژیم به درجه ی رفیع شهادت نایل شد .
**************
**************
این شهر در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی 71 شهید تقدیم کرد و در جریان شهدای مکه نیز یک شهید ، و در جریان بمباران های شهرهای ایران اسلامی کودک خردسال 6 ماهه ی هرندی به نام فاطمه السادات حسینی هرندی در قم به شهادت رسید . به این ترتیب و در جریان یاری رسانیدن به انقلاب اسلامی 74 شهید تقدیم انقلاب کرد که از آن جمله می توان سرداران شهید : رضا صفار هرندی ، حاج اکبر آقابابایی و مرتضی امینی را نام برد .
**************
**************
سلامت و تندرست باشیدو در کنار خانواده به شادی و شادکامی زندگی کنید . ان شاء الله . قربان شما . ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید که سخت بدان نیازمندیم
**************
**************
توضیح اینکه دو وبلاگ
« سیمـای هـرند » و « سیمـای جلگـه » کاملا شخصی است و متعلـق به هیچ سازمان ، نهاد و ارگانی نیست و صرفا به منظور اطلاع رسانی در فضای مجـــازی ایجـــاد شده است و اطلاعات وبلاگ نیز طبـــق نظر و رای مدیریت وبلاگ « محمـــد محمــــودی هرندی » درج می شود و می تواند جنبه ی شخصی هم داشته باشد .

امکانات وب